Kategorie

Producenci

Dostawcy

Dotpay


SMALEC GĘSI 300ML DESMAL Powiększ do pełnego rozmiaru

SMALEC GĘSI 300ML DESMAL

19 dostępnych

12,40 zł

SMALEC GĘSI  SADEŁKOWY

DOSKONAŁOŚĆ NATURY

Właściwości:

Smalec gęsi ( z tłuszczu sadełkowego) ze względu na wysoką zawartość (ponad 2/3) nienasyconych kwasów tłuszczowych zalicza się do zdrowych tłuszczów zwierzęcych. Przeważa tutaj jednonienasycony kwas oleinowy (podobnie jak w oliwie z oliwek), którego spożywanie zaleca się w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Jego właściwości  są powszechnie znane: m.in.obniża on poziom złego cholesterolu LDL, nie zmniejszając poziomu dobrego cholesterolu HDL. To głównie on powoduje, że smalec gęsi jest delikatnym tłuszczem i po przekroczeniu temperatury pokojowej staje się półpłynny.

Medycyna ludowa

* choroby stawów, kręgosłupa i dróg oddechowych

Smalec gęsi od stuleci znajduje zastosowanie w medycynie ludowej. Nasze babcie do dziś leczą dolegliwości dróg oddechowych za jego pomocą - ciepły do picia w połączeniu z miodem i mlekiem. Małym dzieciom  wcieramy dobrze w pierś i plecy. Stosowany zewnętrznie (po dodaniu olejku rycynowego) jest bardzo pomocny w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawów (kolana, biodra, kręgosłup).

Regeneracja stawów (szczególnie biodro, kolano, łokieć)

Do słoiczka smalcu gęsiego wlewamy opakowanie olejku rycynowego ok. 30 ml. Bobrze mieszamy - najlepiej silnie wstrząsając zakrytym słoiczkiem. Otrzymaną miksturę należy przechowywać w temperaturze pokojowej i co wieczór nacierać boloące stawy (przynajmniej 5 minut), tak, aby wchłaniała sie w ciało. Ulga zwykle następuje po miesiącu kuracji, ale dobrze jest nacierać jeszcze przez miesiąc. 

Regeneracja kręgosłupa

Zmieszać smalec gęsi z olejem rycynowy (jak w przepisie wyżej). Nacierać kręgosłup 1-3 razy tygodniowo ( w zależności od potrzeb) w sposób następujący: skrapiamy pacjentowi kręgosłup przygotowaną miksturą i opuszkami palców wcieramy ruchem jednostajnym od dołu ku górze na całej długości tak, aby przedostawała się przez skórę, tkankę mięsno-tłuszczową i błonę kręgosłupa do jego wnętrza. Nacieranie powinno być w miarę upłuwy czasu szybsze i mocniejsze i trwać 10-15 minut. Jest to stosunkowo tania, łatwa i skuteczna kuracja kręgosłupa. Jest polecana przez wielu czołowych polskich kręgarzy.

Dolegliwości dróg oddechowych

Łyżeczkę smalcu gęsiego i łyżeczkę miodu rozpuścić w 1/2 szkalnki gorącego mleka. Pić 1-3 razy dziennie w szczególności przed snem. Małym dzieciom wcieramy czysty smalec (bez dodatków) w pierś i plecy przed snem. Wywoła to efekt rozgrzewający. 

Zastosowanie w kuchni

Czołowi kucharze polecają go do smażenia, pieczenia i gotowania. W zdrowej, polskiej kuchni obecny od wieków m.in.ze względu na nieprzeciętne walory smakowe oraz właściwości zdrowotne. W przeciwieństwie do innych tłuszczów smalec gęsi może być używany w wysokich temperaturach  - nawet powyżej 200 st C - bez niszczenia jego struktury molekularnej. Stosować go można do wszystkich rodzajów potraw - zarówno mięsnych jak i bezmięsnych - w zależności od upodobań gotującego.